A gyógynövények jelentős része tartalmaz gyulladáscsökkentő hatóanyagokat. Ebbe a keverékbe Lopes-Szabó Zsuzsa fitoterapeuta azokat a gyógynövényeket válogatta be, melyek szakmai tapasztalata és a kutatási eredmények szerint a leghatásosabbak.
A keverék a gyulladásos betegségek kezelésében nyújt segítséget, használatával csökkenthetők a tünetek, gyorsítható a gyógyulás.
A Kamillás teakeverék akut problémák kiegészítő kezelésére használható.
Mindenféle gyulladás esetén ajánljuk (felsorolás a teljesség igénye nélkül) belsőleg: torokgyulladás, méh- és hüvelygyulladás, ízületi gyulladások, arcüreg-, bél-, hólyag-, ínhüvely-, máj-, mandula-, prosztata-, vastagbélgyulladás, felfázás, és még fejfájás esetén is. Köhögésre, torok- és mandulagyulladásra, szájgyulladásra öblögetés és gargarizálás formájában is. Jelentős illóolajtartalma miatt alkalmas inhalálásra is torokgyulladás, mandulagyulladás esetén.Mivel a betegségek nagy része gyulladásos eredetű, így nagyon sok területen veszi hasznát a beteg a Kamillás teakeverék jótékony hatásának, így pl. az ízületi problémák, a szklerózis multiplex, a prosztatamegnagyobbodás vagy Crohn-betegség esetében is.
Külsőleg sebgyógyító hatású, zúzódásokra borogatásként, egyéb sebekre lemosóként alkalmazzuk. Fürdővízben nyugtató hatású.
Elkészítés
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, majd 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Fogyasztása, alkalmazása
Ismert gyulladás esetén a teakeveréket napi 1-3 csészével fogyassza, étkezések között, amíg a panaszok nem szűnnek. Megelőzésre heti 2-3 csészével ajánlott.
Inhalálásra, gargarizálásra, borogatásként, lemosóként is használhatják. Fürdővízhez is adható.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt a napi egy csésze adagot nem szabad túllépni és ez idő alatt folyamatosan maximum 2 hétig fogyasztható, utána 2 hét szünetet kell tartani. Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű 2,5 dl vízhez).
Összetevők
kamillavirágzat, orvosi zsályalevél, lándzsás útifűlevél, körömvirág, apróbojtorján hajtás, cickafark hajtás
Az egyik legismertebb és leghatékonyabb gyógynövényünk a kamilla. Torokgyulladás esetén belsőleg és inhaláláshoz ajánlott, szemgyulladás esetén borogatásként és lemosóként, de mindenféle gyulladás esetén lehet alkalmazni teaforrázat formájában. Ekcémát, bőrirritációt csökkent, bőrnyugtató hatása van. Emésztési panaszokra teáját belsőleg kell fogyasztani étkezések között.
Az orvosi zsálya összehúzó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, ezért gyulladásos megbetegedéseknél, illetve gyomor-, bélhurut esetén használhatjuk teáját.
A lándzsás útifüvet elsősorban torokgyulladásra, hörgőgyulladásra használjuk gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt. Sebgyógyításra nyers levele és teaforrázata egyaránt hatásos.
Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, gombaölő, vírusölő tulajdonsága miatt a körömvirág eredményesen használható mindenféle sebek és gyulladások kezelésére.
A népgyógyászat külsőleg égési sebekre, belsőleg gyulladások csökkentésére használja.
Az apróbojtorján antibakteriális hatása miatt torokgyulladásra, bélgyulladásra, szájsebek gyógyítására, összehúzó hatása miatt hasmenésre használható. A bőr- és nyálkahártya-gyulladást a cserzőanyagtartalma miatt csökkenti. Külsőleg és belsőleg egyaránt használható.
A cickafark illóolaja gyulladáscsökkentő hatású, pl. hüvely- és méhgyulladásra ajánlott. Antibakteriális hatása van. Sebgyógyító, külsőleg zúzódások, kisebb sérülések kezelésére használjuk. Emellett alkalmazzák még lázcsillapításra, vérzéscsillapításra (pl. vérző aranyérre), enyhe vérnyomáscsökkentő hatása is van. Az allergiát csökkenti, görcsoldó hatású.